Sušička AEG AbsoluteCare T8DBE48SC : Test

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC
9.3

Kvalita sušenia

9.5 /10

Hlučnosť

9.2 /10

Spotreba

9.3 /10

Cena/Výkon

9.1 /10

Plusy

 • Ľahká manipulácia
 • Dobrá hodnota spotreby
 • Technológia SensiDry

Mínusy

 • Vyššia cena ako u konkurentov
 • Trochu hlučnejší model

Zistiť aktuálnu cenu

Moderná doba je prehnane rýchla. O tom asi nemá zmysel polemizovať – čas je dnes drahý a každá ušetrená minúta sa vyplatí. Jedným z pomocníkov, ktorý vám umožní šetriť čas v domácnosti, je sušička bielizne. Miesto toho aby ste strácali čas vešaním bielizne, alebo jej zbieraním a dlhodobým sušením môžete mať bielizeň suchú takmer bez práce už za dve hodiny a v niektorých prípadoch vám odpadávajú starosti so žehlením. Aby to tak bolo, je ale potreba starostlivý výber, a preto vám dnes prinášame recenziu sušičky AEG AbsoluteCare T8DBE48SC. Možno vám pri nákupe trochu pomôže. Poďme sa na to teda pozrieť.

Dizajn

Skúsme si na začiatok sušičku AEG AbsoluteCare T8DBE48SC všeobecne charakterizovať. Ide o kondenzačnú, voľne stojacu sušičku s tepelným čerpadlom. Rozmerovo je štandardná a nijako sa nevymyká bežnému priemeru – jej výška je 85 centimetrov, šírka je 60 centimetrov a do hĺbky sušička meria taktiež 60 centimetrov. To sú obvyklé rozmery, takže sa vám len málokedy stane, že by sa sušička nevošla do rovnakého priestoru, v akom bola tá predchádzajúca. Hmotnosť sušičky je 40 kilogramov, čo je podľa našich testov nadpriemerne dobrá hodnota – nemusíte sa teda báť manipulácie s prístrojom ani jeho sťahovanie. Pre ľahšiu manipuláciu sú ďalej súčasťou sušičky 4 nastaviteľné nožičky, ktoré umožňujú vyrovnávanie nerovností podlahy kúpeľne.

Sušička AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

Dizajn sušičky je, ako sme u modelov značky AEG zvyknutý, veľmi pekný a elegantne prepracovaný. Sušička sama o sebe je celá biela, samozrejme s nerezovým rámom sklenených dvier (čo mimochodom priaznivo kvitujeme – sklenené dvierka vám umožňujú mať dohľad nad tým, čo sa deje s vašou bielizňou, po celú dobu cyklu). V hornej časti sušičky sa ďalej nachádza ovládací panel s LCD displejom, ktorý je prevedený v čiernej farbe (spolu s obvodom ovládacieho kolieska). Keď sme už pri ovládaní, určite oceníte, že popis všetkých programov a funkcií je v češtine. Mnohým z vás to môže ušetriť časť starostí s prekladom. Nádrž na kondenzát, ktorý je taktiež súčasťou sušičky, má objem 5,28 litrov, čo je o niečo málo viac, než je bežná priemerná hodnota piatich litrov, hoci tento rozdiel v praxi len sotva pocítite.

Vo vnútri sušičky sa ďalej okrem tepelného čerpadla nachádza špeciálny invertorový motor. Ten je vylepšením klasického uhlíka, kde elektrinu na rotor prenášali uhlíky. Tu uhlíky odpadajú a motor je regulovaný elektronicky priamo, takže sa predlžuje životnosť motora (odpadajú všetky trecie sily medzi uhlíkmi a iskrením), prevádzka je pomalšia a regulácia plynulejšia. Že spoločnosť AEG svojmu motoru verí, dokazuje najviac fakt, že sa na neho vzťahuje až desaťročná záruka. Navyše spotreba elektriny je výrazne nižšia. Bubon je nerezový, disponuje funkciou spätného chodu a s kapacitou 8 kilogramov a radí sa do lepšieho nadpriemeru. Je to kapacita dostatočná pre bežnú štvorčlennú domácnosť, v prípade intenzívneho používaniu sušičky aj pre viacčlennú domácnosť. Výhodou bubna je, že disponuje osvetlením, takže naloženie bielizne a jej vyberanie je pomerne prehľadné a pohodlné. Ďalšou výhodou je možnosť zmeny závesu dverí.

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

Spotreba a spracovanie

Od fyzických parametrov ďalej prejdeme k tým technickým, ktoré vás asi taktiež dosť zaujímajú. Začneme faktorom rozhodujúcim, a tým je (nielen) podľa nás spotreba. Dosť vám v tejto veci napovie energetická trieda sušičky, tá vám hovorí ako veľmi úsporná je. V tomto prípade vám môžeme s radosťou zdieľať, že sušička AEG AbsoluteCare T8DBE48SC patrí do energetickej triedy A++, čo je druhá najlepšie priečka. Ročná spotreba tak činí 235 kWh (ale pozor, nezabúdajte, že tento údaj je priemerný – v domácnosti takúto spotrebu pravdepodobne nikdy nedosiahnete, určite sa to bude líšiť, takže berte toto číslo len ako orientačné). Hlučnosť sušičky, čo je taktiež dôležitý parameter, ktorý môžete určite z energetického štítka, je 66 dB. Nie je to najlepšie hodnota, s akou sme sa kedy stretli, ale pomaly si začíname zvykať, že moderné sušičky sú o niečo hlučnejšie, než to čo tomu predchádzalo. Považujeme túto hodnotu za priemernú.

Účinnosť kondenzácie, alebo tiež účinnosť sušenia, patrí do triedy B. Nie je to najlepší, ale ani najhorší výsledok, je to taký pekný priemer. Hneď na úvod musíme povedať, že funkčné vybavenie sušičky sa nám veľmi páči. Začneme jednoduchšími a bežnými funkciami, ktoré však nie sú ani v dnešnej dobe zďaleka tak samozrejmé, jak by sa mohlo zdať. Sušička AEG AbsoluteCare T8DBE48SC disponuje detskou poistkou, takže si vaše deti nemôžu ublížiť behom prevádzky sušičky. Je to výrazne bezpečnejšie a eliminuje to možno niektoré riziká. V neposlednom rade chceme na tomto mieste zmieniť zvukovú signalizáciu, ktorá vás upozorní na skončenie cyklu.

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC energetický štítek

Prejdeme teraz k niektorým technológiám, ktoré sú špecialitou firmy AEG. Začneme technológiou AbsoluteCare – tento systém znamená, že programové vybavenie sušičky je prispôsobené rôznym druhom materiálov, okrem tých bežných napríklad vlne alebo hodvábu. Vďaka špeciálnym pohybom bubna sa eliminuje možnosť poškodenia odevu. Technológia ProSense je naopak ďalším názvom pre klasickú senzorovú technológiu. Vďaka nej sú využité senzory teploty a vlhkosti, a na základe ich hláseniu je prispôsobený čas sušenia a spotreba podľa dávky bielizne a zvyškovej vlhkosti. Posledná z funkcií, ktorá bezprostredne súvisí so sušením, ktorú spomenieme, je technológia SensiDry. Vďaka tej sa pri sušení využívajú nízke teploty a celý cyklus je starostlivo monitorovaný, aby bol dosiahnutý vhodný kompromis medzi spotrebou energie a kvalitou sušenia.

Aspoň za krátku zmienku určite stojí, pre značku AEG typický, filter s technológiou ÖKOFlow. Takýto filter je zároveň vysoko účinný, čo sme si otestovali, a zároveň sa veľmi ľahko čistí. Vďaka tomu, že ide o jeden jediný filter a nie o sústavu niekoľkých filtrov, je zaistená energetická úspornosť sušenia. Pórovitosť filtra má ďalej za následok vysokú účinnosť filtrácie. Skvelou funkciou je tichý mód, ktorý môžeme použiť pri programe na sušenie bavlny a syntetiky. Zníži sa tak výkon sušenia a hoci tak sušenie trvá dlhšie, je výrazne tichšie.

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC ovládací panel

Programy

Ešte než dôjdeme na koniec našej recenzie, pozrime sa spoločne na to možno najdôležitejšie, a to je programové vybavenie sušičky. Od modelu AEG AbsoluteCare T8DBE48SC môžete očakávať prítomnosť celkovo 10 programov, čo na prvý pohľad nie je veľa. Ak si uvedomíme, že spoločnosť AEG považuje rôzne úrovne sušenia bavlny a syntetiky za jeden program (suché do skrine, extra suché, pripravené k žehleniu), je potrebné brať do úvahy pre porovnanie s konkurenciou celkovo 14 programov, čo je bežné číslo. Navyše oceňujeme, že tu nechýba ani program pre obliečky alebo športové oblečenie. Trochu nás ale mrzí absencia programu na rifle, ale to je len detail. Okrem toho môžete využiť takzvaný refresh program pre osvieženie dlhodobo uložených odevov a funkciu proti pokrčeniu, ktorá pridá na koniec cyklu ešte 30 minút pretáčania bubna, vďaka čomu bielizeň neleží na sebe a nekrčí sa.

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC v bytě

Programy:

 • Bavlna
 • Syntetika
 • Mix
 • Vlna
 • Hodváb
 • Jednoduché žehlenie
 • Obliečky
 • Športové oblečenie
 • Outdoorové oblečenie
 • Prikrývka

Verdikt

Ako na záver zhodnotiť sušičku AEG AbsoluteCare T8DBE48SC? Podľa nás ide o veľmi šikovný model, na čo sme ale od firmy AEG zvyknutý. Dizajn je premyslený a prepracovaný, dvierka aj bubon sú pekné a páči sa nám invertorový motor. Spotreba a hlučnosť by mohli by lepšie, ale ani súčasné hodnoty (A++; 66dB) nie sú rozhodne zlé, ale práve naopak. Funkčné vybavenie sušičky oceňujeme, rovnako ako bohatú programovú výbavu (chýbajú nám len niektoré špeciálne programy, ako je napríklad program na sušenie riflí). Ako drobnú nevýhodu berieme vyššiu cenu, ktorá môže niektorých zákazníkov odradiť. Kto si však do sušičky môže dovoliť investovať, mal by kúpu tohto modelu prinajmenšom zvážiť, my môžeme sušičky AEG AbsoluteCare T8DBE48SC určite len a len odporučiť.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Čerpadlo: áno
 • Hlučnosť: 66 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 40 kg
 • Kapacita sušenia: 8 kg
 • Typ dverí: sklo
 • Osvetlenie bubna: áno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *