AEG Lavatherm 76788IHCS : Test

AEG Lavatherm 76788IHCS

AEG Lavatherm 76788IHCS
9.4

Kvalita sušenia

9.3 /10

Hlučnosť

9.4 /10

Spotreba

9.4 /10

Cena/Výkon

9.5 /10

Plusy

 • Spätný chod bubna ProTex
 • Filtračný systém ÖKOFlow
 • Mnohopočetnosť programov a funkcií
 • Pomer cena/výkon

Mínusy

 • Bez programu na prevzdušnenie bielizne

Zistiť aktuálnu cenu

Poslednú dobu sa so sušičkami prádla akoby roztrhlo vrece. Niet divu, je to predsa jeden z najrevolučnejších spotrebičov modernej doby. Jej cieľom nie je iba vysušiť prádlo. To by ste mohli ušetriť stovky eur a bielizeň naďalej sušiť na sušiaku. Jej výhodami je mimo iného aj funkcia odstránenia chlpov, prachu a najmä odžmolkovanie, ktoré je v konečnom dôsledku efektívne najmä pri domácnostiach s alergikmi či astmatikmi. Po ukončení cyklu budete sami prekvapení, koľko vody a koľko pevného odpadu sa drží vo vašom prádle.

Aby sme vám uľahčili vyberanie najlepšej sušičky, dnes sme si pre vás pripravili kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom strednej triedy značky AEG Lavatherm 76788IHCS.

aeg-lavatherm-76788ihcs

Dizajn

V rámci dizajnu u nás v rámci strednej triedy vedie práve táto sušička. Napriek plastovým bielym dvierkam si získa pozornosť elegantným prevedením vrchnej časti riadiacej dosky, ktorá by určite mohla konkurovať vyššej triede.

Vyznačuje sa dlhším LCD displejom, ktorý je zo spodu lemovaný tlačidlami na špecifikáciu programov. Čo sa týka osvetlenia, sušička je zvnútra vybavená LED osvetlením, takže sa nemusíte báť, že tam zabudnete nejakú ponožku 🙂 .

aeg

Drobnú nevýhodu sme našli v odvode kondenzátu. Sušička AEG Lavatherm 76788IHCS totiž v balení nemá k dispozícii sadu pre odvod kondenzátu do odpadu. Avšak vyprázdňovanie nádoby na vodu je viac než jednoduché a behom chvíľ budete toto nutné zlo brať ako bežnú rutinu.

Silnou stránkou sušičky AEG Lavatherm 76788IHCS je účinný filtračný systém ÖKOFlow, ktorý zachytí aj najjemnejšie vlákna. Po sušiacom programe je nutné vyčistiť iba dvojvrstvový filter vo dvierkach, aby sa zachoval vysoký prietok vzduchu a nízka spotreba energie. Vďaka tomu uchováte dokonalú funkčnosť sušičky pri každom použití tak, ako pri prvom sušení.

Spotreba a spracovanie

Sušičku prádla AEG Lavatherm 76788IHCS zaraďujeme do energetickej skupiny A++, čo je napriek strednej triede celkom prekvapujúce. Pomer cena a výkon je v tomto prípade viac než dobrý. Táto energetická kategória je známa tým, že prádlo suší šetrnejšie ako z hľadiska zachovania kvality textílie tak z hľadiska úspory elektrickej energie a to až o 40% v porovnaní s B-čkovou sušičkou.

Výhodu sme našli v reverznom pohybe bubna, ktorý často nemajú ani drahšie sušičky. Ide o funkciu, kedy spätný chod bubna uvoľní a „rozuzluje“ zamotané oblečenie a tým zníži potrebu ho neskôr žehliť. Bubon ma okrem iného navrhnutý ProTex, resp. na povrchu bubna nájdete špeciálne prevedenie rebier a malých otvorov bez ostrých hrán, ktoré v konečnom dôsledku poskytne ešte šetrnejšiu starostlivosť o prádlo.

spotreba-aeg-lavatherm-76788ihcs

Sušička AEG Lavatherm 76788IHCS má v sebe zabudované indikátory fázy sušenia pre elimináciu pokrčenia a to koniec, schladzovanie prádla, suché do skrine, sušenie, extra suché, žehlenie, veľmi suché, kondenzácia, zanesený filter či nádrž.

Za zmienku stojí Invertor motor, ktorý je priamo elektronicky riadený a nepoužíva uhlíky, naviac tu dochádza k plynulej priamej regulácii. Spotrebič vďaka tomu dosahuje skvelé výsledky – v relatívnej tichosti a pri skvelej spotrebe.

Výbornou vychytávkou je systém OptiSense, ktorý zaisťuje minimálnu spotrebu času a energie bez ohľadu na veľkosť náplne. Je to tak nielenže pohodlné, ale tiež sa zabraňuje presušeniu bielizne. Systém OptiSense automaticky nastavuje programy podľa hmotnosti a vlhkosti náplne. Sušička AEG Lavatherm 76788IHCS má objem bubna až 8 kg, čo znamená, že je vhodný najmä do aktívnych rodín, kde sa perie niekoľkokrát týždenne.

filter-susicky

Z hľadiska hlučnosti však táto sušička nijak extra neprekvapila, nakoľko jej hlučnosť sa pohybuje na čísle 66 dB. Pri jej kúpe tak, ako pri kúpe väčšiny bežných sušičiek, je nutné rátať s tým, že bude hlučnejšia ako práčka. Tieto spotrebiče fungujú na odlišnej báze, preto sa nemôže ich hlučnosť porovnávať s práčkami. Za ten komfort pri sušení prádla to však určite stoji a mnohí toto negatívum prehliadnu. Stačí ak sušičku umiestnite do uzavretých priestorov ako napríklad do kúpeľné, komory či pivnice.

Programy

Čo sa týka programov, nemusíte mať obavy, že pri sušičke AEG Lavatherm 76788IHCS ich nebude dostatok. Výrobcovia totiž navrhli až 16 špeciálnych cyklov, od programu na bavlnu až po extra krátke programy.

panel-susicky-aeg-lavatherm-76788ihcs

Mimo nich nájdete aj možnosť sušenia plus – k dispozícii budú 3 možné voľby – minimálne, medium (pre ľahké usušenie prádla) a maximálne (pre intenzívnejšie usušenie prádla). Prispôsobíte si tak programy ešte detailnejšie.

Sušička AEG Lavatherm 76788IHCS obsahuje aj prídavné funkcie, napríklad sušenie plus, proti pokrčeniu, funkcia odložený štart. Môžete si tak sušenie odložiť až na 20 hodín dopredu. Paradoxne musíme povedať, že z hľadiska účinnosti sušenia tento model nepatrí medzi úspornú skupinu A, ale zaraďujeme ho do o niečo slabšej skupiny B.

Medzi chybičku krásy môžeme vypichnúť aj fakt, že medzi bubon a dvierka sa obšas zasekne drobné prádlo ako detská ponožka, ktorá sa potom nedosuší. Prípadne manžety na košeliach alebo iné hrubšie materiály sa nezvyknú dosušiť, avšak vtedy je najvhodnejšie prádlo prehodiť cez radiátor alebo sušiak, nech sa už suché časti nepresušia, tkanina by sa totiž mohla znehodnotiť.

Programy:

 • Bavlna extra suché – na sušenie kusov bavlneného oblečenia, stupeň sušenia: extra suchý
 • Bavlna suché+ – na sušenie kusov bavlneného oblečenia, stupeň sušenia: veľmi suchý
 • Bavlna suché do skrine – na sušenie kusov bavlneného oblečenia, stupeň sušenia: na uloženie do skrine
 • Bavlna suché na žehlenie – na sušenie kusov bavlneného oblečenia, stupeň sušenia: vhodný na žehlenie (mierne vlhké prádlo)
 • Syntetika extra suché – na sušenie silných alebo viacvrstvových tkanín, napríklad svetrov a posteľného prádla či obrusov
 • Syntetika suché do skrine – na sušenie jemných tkanín, ktoré sa nežehlia, napríklad nošele s ľahkou údržbou, obrusy, detské oblečenie, ponožky, podprsenky s kosticami alebo kovovými časťami
 • Syntetika suché na žehlenie – na sušenie tkanín, ktoré sa žehlia, napríklad pletené odevy či košele
 • Rifle – pre sušenie tkanín z denimu
 • Posteľné prádlo – jednoduché a dvojité povlečenia, návlečky na vankúše, prehozy cez posteľ
 • Prikrývka – vyšívané deky či návlečky na vankúše (s perím, prachovým perím alebo syntetickou výplňou)
 • Čas sušenia – nastavenie dĺžky programu
 • Mix extra krátky – sušenie bavlny či syntetiky pri nízkej teplote
 • Vlna – oblečenie bude mäkké, hebké a nedýchané
 • Hodváb – jemné tkaniny
 • Outdoorové oblečenie

Verdikt

Táto sušička nás viac než prekvapila, keďže cenovo nepatrí do najvyššej triedy. Určite však mnohými funkciami a programami konkuruje sušičkám vyšších tried. Obrovské množstvo programov je jej najväčšou prednosťou, no je nutné spomenúť aj nevýhodu a to absenciu programu na prevzdušnenie prádla. V konečnom dôsledku však sušička oplýva mnohými výhodami, dokazuje to až 93% spokojnosť zákazníkov a nízka reklamovanosť tohto výrobku. Z danej cenovej kategórie rozhodne jedna z najlepších možností!

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Čerpadlo: áno
 • Hlučnosť: 66 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 63 cm
 • Hmotnosť: 48 kg
 • Kapacita sušena: 8 kg
 • Typ dvierok: sklo
 • Osvetlenie bubna: áno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *