Sušička AEG Lavatherm T97689 IH3 : Test

AEG Lavatherm T 97689 IH 3

AEG Lavatherm T 97689 IH 3
9.6

Kvalita sušenia

9.7 /10

Hlučnosť

9.4 /10

Spotreba

9.8 /10

Cena/Výkon

9.3 /10

Plusy

 • ProTex Plus – najšetrnejšie sušenie
 • Energetická trieda A+++
 • Mimoriadne tichý invertorový motor
 • EcoFlow System – čístí sa iba jeden filter
 • AbsoluteCare TM – zmena rýchlosti a smeru točenia bubna

Mínusy

 • Cena je vyššia, no priamo úmerná nadpriemerným parametrom
 • Manuál by mohol byť detailnejší

Zistiť aktuálnu cenu

V tomto teste bližšie zanalyzujeme sušičku AEG Lavatherm T97689 IH3 , ktorá vás prekvapí nejedným skvelým parametrom. Patrí totiž medzi najlepšie na trhu.

Poslednú dobu sa stretávame čoraz viac s najrôznejšími spotrebičmi, ktoré dokážu ušetriť čas. Patria medzi ne aj tak obľúbené sušičky prádla. Dnes ich už nájdeme takmer v každej domácnosti. Niet divu, skrátia predsa čas strávený pri sušení prádla na viac ako polovicu. Obrovskou výhodou týchto spotrebičov je hebkosť, vôňa a nadýchanosť prádla, akú by ste klasickým sušením na vešiaku docielili veľmi ťažko.

Dizajn

Dizajn zaujme na prvý pohľad svojou chladnou eleganciou s luxusným nádychom. Tento model je priam štýlovým doplnkom do domácnosti. Výrobcovia sa so vzhľadom naozaj pohrali, keďže biele nudné prevedenie obohatili o strieborný nerezový rám dverí, ktoré sú umiestnené zboku. Ich veľkou výhodou je možnosť prehodenia otvárania. Stred dverí je vyrobený z priehľadného skla, takže môžete pokojne odsledovať priebeh celého cyklu a mať tak pod kontrolou aj tú najjemnejšiu bielizeň. Sušička AEG Lavatherm T97689 IH3 sa vyznačuje priestranným bubnom, do ktorého sa vojde až 8kg prádla. Je tak vhodná najmä pre väčšie rodiny, ktoré perú denno-denne. Navigácia v menu je veľmi intuitívna, na druhej strane, hoci je možné zakúpiť sušičku s menu v češtine, niektoré položky sú iba po anglicky.

susicka-aeg-lavatherm

K dispozícii máte LCD displej LogiControl, ktorý ponúka logický spôsob dokonalej kontroly nad sušením. Pomocou dotykového ovládania môžete ľahko prechádzať všetky funkcie. Po ukončení programu sa tmy báť nemusíte, v bubni je totiž LED osvetlenie. Rebrá na odvetrávanie boli zredukované na štyri úzke pásy v spodnej časti sušičky. Dizajn sušičky AEG Lavatherm T97689 IH3 je jednoduchý no šmrncovný.

aeg-lavatherm-97689-ih-3

Jej najväčší benefit sa skrýva v hlučnosti. So sušičkou AEG Lavatherm T97689 IH3 môžete sušiť svoje odevy v takmer úplnom tichu. SilentSystemPlus totiž zabezpečuje minimálnu hlučnosť. Bežne sa tieto spotrebiče vyznačujú hlučnosťou okolo 65 dB. Skriňa sušičky AEG Lavatherm T97689 IH3 je však potiahnutá špeciálnou izoláciou na zníženie prenosu hluku. Táto sušička s mimoriadne tichým invertorovým motorom a funkciou SilentSystem Plus zredukovala svoj hukot na 62 dB. Chod tejto sušičky prádla patrí medzi najtichšie na trhu!

Výrobcovia ju vybavili filtračným systémom ÖKO Flow, ktorý zachytí aj najjemnejšie prebytočné vlákna. Dvojvrstvový filter je umiestnený pre jednoduché používanie priamo vo dverách. Vašou jedinou povinnosťou je ho po každom cykle vyprázdniť. Pravidelným čistením tak dosiahnete stále vysoký prietok vzduchu a tým pádom aj nízku spotrebu energie a perfektné výsledky sušenia.

Drobnú nevýhodu sme spozorovali v neprítomnosti držiaku na obuv, ktorý sa zachytí zvnútra do rámu dverí a nemusíte sa tak báť, že sa vám obuv počas sušenia znehodnotí. Keďže sušička AEG Lavatherm T97689 IH3 patrí medzi kondenzačné, prebytočná vlhkosť nemusí byť vypúšťaná žiadnym otvorom. Vlhkosť sa tu totiž zhromažďuje v nádobe s obsahom 5,28 litrov, ktorú po každom sušení jednoducho vyprázdníte.

Spotreba a spracovanie

Ak si budete chcieť zaobstarať sušičku AEG Lavatherm T97689 IH3, budete sa musieť trochu buchnúť po vačku, nebudeme vás klamať. No tento kvalitný model je vybavený technológiou tepelného čerpadla A +++ ÖKO, čo umožňuje sušiť prádlo v nižších teplotách ako bežné modely a tak zaisťuje maximálnu ochranu vášho oblečenia s využitím až o 60% menej energie ako bežné spotrebiče. Opäť sa potrvrdilo, že u sušičky AEG Lavatherm T97689 IH3 sa hľadá konkurencia ťažko.

energia-aeg

Vďaka najmodernejším technológiám bude o vaše prádlo špičkovo postarané. Vďaka systému OptiSense máte k dispozícii celú radu najrôznejších programov od rôznych typov prádla až po požadované úrovne sušenia. Sušička AEG Lavatherm T97689 IH3 má v sebe zabudovaný senzor, ktorý monitoruje zvyšnú vlhkosť v prádle a tak prispôsobuje potrebnú dobu sušenia.

Obrovskou výhodou je systém AbsoluteCareTM, ktorý prispôsobil rýchlosť a smer otáčania bubna. V sušičke AEG Lavatherm T97689 IH3 tak môžete sušiť aj veľmi krehké prádlo, dokonca aj bielizeň určenú iba pre ručné pranie.

Programy

Tak ako väčšina sušičiek, aj táto má funkciu neskorého štartupredĺženej fázy proti pokrčeniu. Tieto základné funkcie z nej ale jednotku na trhu neurobili. Pozorne čítajte tieto superlatíva. Sušička AEG Lavatherm T97689 IH3 získala modrý certifikát Woolmark vďaka funkcii ProTex Plus – dokáže vysušiť aj to najchúlostivejšie oblečenie s rovnakými výsledkami. Je to najvýkonnejšia sušička s tepelným čerpadlom na trhu. Zároveň je aj najrýchlejšia v sušení – bielizeň zbaví vody až o 30% rýchlejšie vďaka kompresoru s premenlivou rýchlosťou, ktorý prispôsobuje vlhkosť náplne behom prebiehajúceho programu.

Program s funkciou proti pokrčeniu trvá iba 90 minút, čo je v porovnaní s ostatnými sušičkami vysoký nadpriemer. S niektorými špeciálnymi funkciami nie je problém usušiť 3 kg bielizne za menej ako 40 minút.

Programy:

 • Bavlna: suchá na uloženie|suchá na uloženie plus|extra suchá|suchá na žehlenie
 • Programy pre syntetiku: suchá na uloženie|extra suchá|suchá na žehlenie
 • Voliteľné funkcie: dlhá fáza proti pokrčeniu

Verdikt

Pre sušenie by sme bez váhania, aj napriek vyššej sume, investovali do sušičky AEG Lavatherm T97689 IH3. Peniaze sa vám určite vrátia úspornejšou prevádzkou a to nielen ak naplníte sušičku do  prasknutia. Mimo iného priložíte ruku k ochrane životného prostredia. Svojou nízkou spotrebou a dômyselnými technickými vymoženosťami ju s čistým svedomím môžeme zaradiť medzi najlepšie sušičky súčasnosti. Záleží len na vás, či budete ochotní načrieť hlbšie do peňaženky pre kvalitnejšie služby aj napriek tomu, že pri ovládaní budete možno musieť použiť slovník. Tento produkt rozhodne odporúčame!

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Čerpadlo: áno
 • Hlučnosť: 65 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 55 kg
 • Kapacita sušena: 8 kg
 • Typ dvierok: sklo
 • Osvetlenie bubna: áno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *