Sušička Bosch WTH85201BY : Test

Bosch WTH85201BY

Bosch WTH85201BY
9.3

Kvalita sušenia

9.3 /10

Hlučnosť

9.4 /10

Spotreba

9.4 /10

Cena/Výkon

9.1 /10

Plusy

 • Dlhá životnosť a kvalita
 • Technológia SensitiveDrying
 • AntiVibration Dizajn

Mínusy

 • Menej priaznivý pomer ceny a kvality
 • Menšia účinnosť sušenia (len triedy B)

Zistiť aktuálnu cenu

Napadlo vás niekedy sa zamyslieť, ako sa v minulosti prala a sušila bielizeň? Pralo sa pri potoku, sušenie potom prebiehalo na lúke a pravidelne sa chodila vlhčiť bielizeň, aby sa nepoškodili jej vlákna. Dnes je našťastie iná doba, na pranie máme práčky a k sušeniu bielizne nám veľmi dobre poslúžia sušičky. Práve jedna z nich, Bosh WTH85201BY je dnes predmetom našej recenzie. Keďže vám chceme pomôcť pri výbere, rozhodli sme sa otestovať jej klady a zápory a dôkladne vám predať všetky zistené informácie.

Dizajn

V prvom rade sa pozrime na dizajn sušičky Bosh WTH85201BY, to bude to, čo vás na prvý pohľad zaujme. Jedná sa o klasickú, voľne stojacu kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom. To je v dnešnej dobe najbežnejší typ, teda aspoň u nás. Rozmerovo je o niekoľko milimetrov rozdielna, oproti tomu, na čo sme štandardne zvyknutý, čo je ale na druhej strane výhoda. Pokiaľ meníte sušičku a po tej starej vám zostal pôvodný priestor, bude sa vám s touto sušičkou ľahšie manipulovať. Na výšku meria 84,2 centimetrov, na šírku 59,8 centimetrov a hĺbku 59,9 centimetrov. Hmotnosť sušičky je 50 kilogramov, čo je trochu vyššie číslo, vzhľadom k tomu s akým sa stretávame u konkurencie. Manipulácia je v tomto prípade trošku zložitejšia, ale nie je to tak hrozné, aby sa to nedalo zvládnuť.

Bosch WTH85201BY ovládání

Sušička, ako je u značky Bosh zvykom, je celá uvedená v bielej farbe. Na prvý pohľad vás iste zaujmú kruhové priehlbiny na bokoch plášťa sušičky – ide o takzvaný AntiVibration Design, ktorý tlmí vibrácie a zaisťuje stabilitu a menšiu hlučnosť (pri iných značkách sa môžete stretnúť s označením S-Shape a inými tvarmi krivky – môžete sa len dohadovať, ktorá je účinnejšia). Dvierka sú s nerezovým rámom a červeným podkladom, sklenené a dizajnovo veľmi elegantné, mrzí nás u nich len pevný záves vpravo. Nemáte tak možnosť si otváranie sami prispôsobiť. Ovládací panel sa od ostatných sušičiek Bosh príliš nelíši. Pozostáva z LCD displeja, ktorý ukazuje priebeh cyklu. TouchControl tlačidlo (Štart/Pauza, Šetrný, Jednoduché žehlenie, Dĺžka programu, Nastavenie stupňa sušenia a Odloženie štartu) a koliesko pre nastavenie programu. Jediné čo nás mrzí je, že u programov chýba slovenský popis, návod je ale prehľadný a rýchlo sa názvy a znaky programov naučíte používať z hlavy.

Bosch WTH85201BY

Týmto sme si prešli vonkajšok sušičky a môžeme sa pozrieť na jej strojné jadro. Začneme s kompresorom. Ten je typický pre firmu Bosch – takzvaný EcoSilence Drive kompresor, ktorý vyniká tichým chodom a dlhou životnosťou, pretože nepoužíva uhlíky. Tepelné čerpadlo, ktoré využíva technológiu ActiveAir, tak zaisťuje úspory energie a využíva teploty tak, aby sa bielizeň zbytočne neprehrievala. Nakoniec prejdeme k bubnu. Ten je vyrobený z nerezu a má špeciálnu povrchovú technológiu SensitiveDrying, vďaka ktorej sa vzduch dostáva k bielizni zo všetkých strán. Asymetrické unášače ďalej zaisťujú, aby sa bielizeň neodrela. Kapacita bubna je 7 kilogramov, čo je priemerné číslo, objem 112 litrov. Jediné čo nás tu mrzí je, že chýba osvetlenie bubna, je to tak komfortnejšie, ale čo sa dá robiť.

Spotreba a spracovávanie

Plynule prejdeme k údajom z energetického štítka. Práve táto ceduľka vám o spotrebiči prezradí mnoho. Predovšetkým si v ňom môžete prezrieť energetickú triedu spotrebiča. V prípade tejto sušičky bielizne je energetická trieda A++, čo je slušný výsledok. Neznamená to síce najvyššie úspory (tých by ste dosiahli s triedou A+++), ale zároveň aj tak ide o šetrný spotrebič, ktorý nemá príliš vysokú spotrebu. Vyčíslene na rok (berte ale prepočet s rezervou, pri bežnom používaní toto teoretické číslo nikdy nedosiahnete) je spotreba 212 kWh za rok, čo je rozhodne veľmi dobré číslo.

Bosch WTH85201BY energetický štítek

Z ďalších údajov na energetickom štítku nás zaujíma hlučnosť sušičky. Tá dosahuje v tomto prípade hodnotu 65 dB, čo je viac-menej priemerná hodnota. Rozhodne nebude sušička vo vašom dome rušivým elementom, ale je pravdepodobné, že pokiaľ ju spustíte napríklad v noci, tak ju budete počuť. Keď už sme u zvukov, oceňujeme, že sušička používa zvukové signály, ktorými vás upozorní na koniec cyklu alebo na poruchu. Zo základných funkcií ďalej nechýba napríklad funkcia odloženého štartu. Tá vám umožňuje sušičku nastaviť, ale cyklus sušenia spustí až po 1 až 24 hodinách. Môžete tak sušičku nastaviť napríklad pred odchodom do práce, štart odložiť a bielizeň máte suché vo chvíli, keď dorazíte domov. Odpadá vám teda starosť o to, že bielizeň bude dlhým státím v bubne pokrčené.

Pre dnešné sušičky je tiež samozrejmosťou takzvaná detská poistka. Tá bráni vašim deťom, aby mohli so sušičkou počas jej používania manipulovať a takto si ublížiť. Vďaka detskej poistke sa toto riziko minimalizuje. Pre vaše pohodlie ďalej disponuje sušička filtrom EasyClean, ktorý sa ľahko čistí. Navyše vás sušička opäť o všetkom informuje, takto vám teda odpadá starosť s pravidelnou kontrolou filtru, sušička vás sama upozorní, že potrebuje vyčistiť.

Bosch WTH85201BY sušička

Keď sa pozrieme na priebeh sušenia, nemôže u modernej sušičky bielizne chýbať senzorový systém. U sušičky Bosh WTH85201BY je to systém, ktorý sa volá príznačne AutoDry. Ten neustále kontroluje teplotu v bubne a zvyškovú vlhkosť. Podľa toho, ako veľmi chcete bielizeň vysušiť, stačí nastaviť stupeň sušenia a o viac sa nemusíte starať, systém to zvládne za vás. Po dokončení cyklu potom môžete nastaviť funkciu našuchorenia. Pokiaľ sa vám nechce žehliť, môžete túto funkciu spustiť (trvá až dve hodiny, ale je možné ju vypnúť aj skôr), a nechať bielizeň, aby sa dostatočne našuchorilo a nebolo pokrčené. Navyše to pomáha prevzdušniť vlákna oblečenia, takže sa predlžuje jeho životnosť. Chúlostivé textílie je ďalej možné za použitia príslušných programov sušiť aj pri nižších teplotách.

Programy

Programové vybavenie má sušička Bosch WTH85201BY naozaj bohaté, čo oceňujeme. Okrem troch stupňov na bavlnu a na syntetické materiály disponuje aj radov cyklov a pre rôzne špeciálne typy odevov a materiálov. Nechýba tu ani program na športové oblečenie s membránovým povrchom, na blúzky, košele, vlnu, vankúše alebo perie. Tým je záber programov naozaj široký a to sa nám páči – množstvo programov totiž u dnešných sušičiek neznamená vždy širokú škálu pokrytia potrieb užívateľa. Posledné, čo by sme radi spomenuli, než si všetky programy vymenujeme, je studený časový program. Ten sa používa na osvieženie alebo prevetranie málo nosených a relatívne čistých odevov, ktoré chcete skôr prevzdušniť než vyprať.

Programy:

 • Bavlna – extra suché do skrine
 • Bavlna – suché do skrine
 • Bavlna – suché k vyžehleniu
 • Nepokrčená bielizeň – extra suché do skrine
 • Nepokrčená bielizeň – suché do skrine
 • Nepokrčená bielizeň – suché k žehlení
 • Šport/fitness
 • Uteráky
 • Mix
 • Teplý časový program
 • Studený časový program
 • Blúzky/košele
 • Super 40‘
 • Vankúše a perie
 • Vlna krátky

Verdikt

Sušička Bosch WTH85201BY na nás po všetkých stránkach urobila dobrý dojem. Dizajnovo je prepracovaná, elegantná a veľmi pekná. Jej rozmery sú štandardné, ovládanie je pomerne intuitívne a páči sa nám prítomnosť antivibračných priehlbín na bokoch plášťa. Spotrebou patrí k tým lepším, ktoré môžeme na trhu dostať, hlučnosťou na druhej strane k priemeru. Kapacita možno mohla byť väčšia, ale zase kvalita sušenia je veľmi, veľmi dobrá. K tomu je treba pripočítať bohatú programovú ponuku. Táto sušička je rozhodne kvalitná a s kľudným svedomím ju môžete odporučiť veľmi širokej skupine užívateľov.

Bosch logo

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Čerpadlo: áno
 • Hlučnosť: 65 dB
 • Rozmery – výška: 84,2 cm
 • Rozmery – šírka: 59,8 cm
 • Rozmery – hĺbka: 59,9 cm
 • Hmotnosť: 50 kg
 • Kapacita sušenia: 7 kg
 • Typ dverí: sklo
 • Osvetlenie bubna: nie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *