Sušička Bosch WTW85460BY : Test

Bosch WTW85460BY

Bosch WTW85460BY
9.3

Kvalita sušenia

9.2 /10

Hlučnosť

9.5 /10

Spotreba

9.2 /10

Cena/Výkon

9.4 /10

Plusy

 • Proti-vibračný dizajn
 • Kvalitné spracovanie
 • Efektivita A++
 • Kvalita značky Bosch

Mínusy

 • Nemá vývod do odpadu
 • Anglický jazyk namiesto slovenského

Zistiť aktuálnu cenu

Využívanie sušičiek v moderných domácnostiach stúpa každým dňom. Sušička prádla totiž predstavuje ohromný komfort v rámci sušenia a žehlenia. Pomocou horúceho vzduchu sa totiž z bielizne odstráni prebytočná vlhkosť, ktorá je následne v tekutom skupenstve zhromažďovaná v zbernej nádobe. Dlhé hodiny sušenia sa tak eliminujú na 1-2 a váš odev sa stane hebkejším.

V dnešnom hodnotení podrobne otestujeme úspornú, tichú, skvele vybavenú kondenzačnú sušičku s veľkou kapacitou. Jedná sa o Bosch WTW85460BY, ktorá je navrhnutá na báze tepelného čerpadla.

bosch

Dizajn

Sušička prádla Bosch WTW85460BY pôsobí svojimi sklenými dverami značne elegantne. Pevné sklo je lemované plastom, nie nerezom, ako to u väčšiny sušičiek so sklenenými dvierkami býva. Malú nevýhodu sme našli v závese dvierok vpravo, takže si nemôžete prispôsobiť otváranie podľa seba. Bubon je vnútri osvetlený LED svetlami, vďaka čomu sa nestane, že po skončení programu zabudnete vytiahnuť nejakú ponožku.

Nevýhodu tohto modelu vidíme v bubne, ktorý nemá reverznú funkciu AbsoluteCareTM ako napríklad sušička AEG Lavatherm T 97689 IH 3. Bubon tak nemôže zmeniť smer s cieľom eliminovať pokrčenie prádla. Na pohodlné a jednoduché ovládanie sušičky Bosch WTW85460BY slúži otočné koliesko, ktorým si nastavíte príslušný program sušenia. Pomocou TouchControl potom môžete nastaviť napríklad šetrný cyklus, akustický signál, nastavenie ukončenia sušenia, štart alebo pauzu, stupeň sušenia a pod.

bosch-1

Vedľa otočného gombíka je umiestnený prehľadný LED displej, ktorý vás bude informovať o zostávajúcom čase. Nájdete tu aj ukazovateľa priebehu programu a budete informovaní aj o iných aktivitách sušičky. Všetko je však veľmi prehľadné a jednoduché.

V prípade, že neovládate anglický jazyk, môže byť pre vás nevýhodou prevedenie názvov a popisov programov na ovládacej doske. Avšak s trochou cviku a pochopením pomocných obrázkov pri otočnom nadstavci nad dvierkami na to prídete.

Spotreba a spracovanie

Sušička Bosch WTW85460BY je schopná vysušiť až 8 kg prádla, čiže je vhodným spotrebičom najmä do väčších rodín. Vyniká nielen vyššou účinnosťou triedy B (kde A je najlepšia a G najhoršia z hľadiska kvality sušenia), ale zároveň veľmi nízkou spotrebou energie v úspornej triede A ++. Priemerná účinnosť sušenia v štandardnom programe s plnou a polovičnou náplňou je 86%. S pokojným svedomím ju zahrnieme medzi špičku sušičiek na trhu.

Táto sušička bielizne je výnimočná systémom šetrného sušenia Sensitive Drying, vďaka ktorému budú odevy vždy hebké na dotyk. Výrobcovia navrhli nerezový bubon so špeciálne navrhnutou štruktúrou s unášačmi s mäkkým povrchom. Touto a inými technologickými výdobytkami bude o vaše prádlo postarané šetrnejšie ako v prípade iných sušičiek.

bosch-wtw85460by-spodok

Do prvej ligy sme ju zaradili aj vďaka samočistiacemu kondenzátoru SelfCleaning Condenser. Jeho tajomstvom a vašou výhrou je, že vybaví údržbu za vás a niekoľkonásobne sa prepláchne behom fázy sušenia. Naviac je po celú životnosť sušičky Bosch WTW85460BY zaručená nízka energetická spotreba. Tak ako väčšina moderných sušičiek, aj tento model má funkciu nastavenia začiatku sušenia až o 24 hodín. Môžete si naplánovať sušenie na 5:00 ráno, vrátane programu prevzdušnenia a nadýchania bielizne. Budete mať tak prádlo pripravené k použitiu ihneď po zovretí rannej kávy, navyše ak spustíte program sušenia v noci, ušetríte za energiu kvôli nočnej tarife.

Jej hlučnosť je odhadovaná na 65 dB. Táto hodnota je takmer rovnaká u všetkých sušičiek. Samozrejme nemôžeme očakávať od spotrebiča, ktorý fičí na úplne inej báze ako práčka, že bude aj rovnako tichý. Riešením je umiestniť sušičku do uzavretého priestoru s oknom ako napríklad kúpeľna a pod. Malú nevýhodu vidíme v absencii rúrky na vyústenie kondenzátu do odpadu. Kondenzát nie je možné napojiť na odtok, je preto nutné po každom programe vyliať nádobu na prebytočnú vodu.

Programy

Táto sušička vám ponúka pestrú škálu programov. Nepatrí medzi sušičky s extra veľkým množstvom cyklov, avšak bohate pokryjú požiadavky bežných domácností. Vynikajúca možnosť je Super 40, ktorý prádlo vysuší behom 40 minút.

bosch-wtw85460by-panel

Pre ešte lepší výsledok sušenia môžete po sušení využiť 60 alebo 120 minútový program prevzdušnenia, resp. načuchrania. Svoje prádlo si môžete kedykoľvek skontrolovať prerušením programu. Sušička získala ocenenie kvality ECARF za to, že spĺňa špecifické požiadavky alergikov a je vhodná aj pre ľudí s citlivou pokožkou. Skvele sa hodí do mladých rodín, ktoré sušia aj niekoľkokrát týždenne. Je skvelým pomocníkom hlavne ak potrebujete špeciálnu starostlivosť a zneškodnenie mikróbov z kojeneckého oblečenia.

Mladé rodiny ocenia detskú poistku proti otvoreniu dvierok za chodu. Avšak je nutné podotknúť, že vynaliezavé deti dokážu sušičku zapnúť aj naprázdno, nakoľko ju nie je možné zablokovať proti neželanému spusteniu. Preto odporúčame vypínať sušičku zo zástrčky. Sušička Bosch WTW85460BY je stabilná a tichá. Výrobcovia eliminovali otrasy sušičky navrhnutím AntiVibration Design, takže vaše sušenie je opäť komfortnejšie. Nemusíte sa báť, že vám sušička odpochoduje z kúpeľne 🙂 .

susicka-bosch-wtw85460by

Jedným z programov tejto sušičky je „Bavlna – suché do skrine„. Tento cyklus zvolíte, ak chcete štandardný sušiaci program na plnú či polovičnú náplň mokrej bavlnenej bielizne a je najefektívnejší z pohľadu spotreby energie na bavlnu. Mnohí spotrebitelia si ju chvália pre výborné nastavenie programov, pretože ak zvolíte správny, prádlo nemusíte žehliť vôbec. Novinkou na trhu je program Perie. Viaceré užívateľky mali s praním pérových vecí obavy, no po vybratí pérovej bundy na nich čakala krásne nadýchaná, jemná vetrovka.

Programy:

 • vlna finish
 • mix
 • uteráky
 • časový program-teplý
 • časový program-studený
 • športové oblečenie
 • perie
 • super 40 – extra krátky program sušenia
 • košele/blúzky

Verdikt

Modely sušičiek výrobcu Bosch vám do domácnosti prinesú značné množstvo komfortu a výhod. V danej cenovej kategórii táto sušička ponúka štandardné funkcie s nadštandardným výsledkom, o čom svedčí aj takmer 100 % spokojnosť zákazníkov. Svojím ocenením ECARF, či AntiVibration Dizajnom vám bude pravou rukou v domácnosti. Maximálne odporúčame!

Zistiť aktuálnu cenu
siemens-ecarf

Parametre:

 • Čerpadlo: áno
 • Hlučnosť: 65 dB
 • Rozmery – výška: 84,2 cm
 • Rozmery – šírka: 59,8 cm
 • Rozmery – hĺbka: 59,9 cm
 • Hmotnosť: 50 kg
 • Kapacita sušena: 8 kg
 • Typ dvierok: sklo
 • Osvetlenie bubna: áno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *