Sušička Candy SLC D813B-S : Test

Candy SLC D813B-S

Candy SLC D813B-S
9.2

Kvalita sušenia

9.4 /10

Hlučnosť

9.1 /10

Spotreba

9.0 /10

Cena/Výkon

9.2 /10

Plusy

 • Možnosť uložiť si obľúbený program
 • Nízka hmotnosť
 • Veľmi nízka cena
 • Jednoduché ovládanie

Mínusy

 • Vysoká spotreba, energetická trieda B
 • Malý počet programov
 • Nízka účinnosť sušenia
 • Chýbajúce vnútorné osvetlenie bubna

Zistiť aktuálnu cenu

Sušička prádla je dnes pomocníkom, o ktorého má záujem prakticky každá domácnosť. Na druhej strane, sušičky prádla bývajú občas pomerne drahé, takže akákoľvek lacná sušička sa hodí. Preto je predmetom dnešnej recenzie Candy SLC D813B-S, veľmi lacná sušička, ktorá si svoju obľubu získala predovšetkým priaznivou cenou. Ako si ale vedie po stránke parametrov, na to sa teraz pozrieme spolu.

Sušička Candy SLC D813B-S celá

Dizajn

Začneme dizajnom, tak to býva v našich recenziách zvykom a pridržíme sa toho aj tentokrát. Predovšetkým je potrebné povedať, že ide o voľne stojacu kondenzačnú sušičku, ale nie s tepelným čerpadlom (ako je to pri väčšine dnes predávaných sušičiek), ale s vykurovacím telesom. Znamená to o niečo väčšiu spotrebu a zložitejšiu reguláciu. Na druhej strane, účinnosť je vyššia a sušenie rýchlejšie. Rozmerovo spadá sušička do priemeru, 85 centimetrov na výšku, 59,9 na šírku a 61 do hĺbky. Veľkou výhodou je podľa nás malá hmotnosť, iba 34,5 kilogramu, čo znamená veľmi jednoduché a ľahké sťahovanie.

Čo sa týka dizajnu sušičky Candy SLC D813B-S, nevymyká sa nijako priemeru. Ide o jednoduchú sušičku v bielej farbe, pri ktorej sú jedinými výraznejšími prvkami presklené guľaté dvierka LCD digitálny displej v hornej časti ovládacieho panelu. Keď už sme pri ovládaní, to je pomerne prehľadné. Nechýba ovládacie koliesko na nastavenie programu, ukazovateľ zvyšného času, indikátor zaneseného filtra naplnenie nádobky na kondenzát. Tá je pomerne veľká, celých 5,5 litra. Navyše je napojená na presklené dvierka (takzvaná technológia Easy Case). Vodu môžete odvádzať tiež cez hadicu priamo do odpadu, hadička je súčasťou balenia.

Sušička Candy SLC D813B-S zozadu

Za zmienku určite stoja nastaviteľné nožičky (aby sa dala aj na krivej podlahe sušička postaviť rovno), ktoré sú súčasťou tejto sušičky, a ktoré hodnotíme ako prínosné. Okrem toho sa nám páči rozkladací filter na textilný prach v bubne a dvojitý filter pred výparníkom.

Spracovanie/spotreba

Teraz by sme sa mali pozrieť na samotné sušenie a fungovanie sušičky. Ako tradične začneme bubnom, myslíme si totiž, že ten je pre starostlivosť o bielizeň kľúčový. V prípade sušičky Candy SLC D813B-S ide o bubon galvanizovaný (v elektrickom poli dochádza k potiahnutiu jedného kovu vrstvou iného kovu, väčšinou odolného voči korózii). Nerez je samozrejme lepší a odolnejší, ale vzhľadom na to, že ide o lacnú sušičku, to stačí. Objem bubna je 115 litrov, čo znamená kapacitu 8 kilogramov. To je veľmi dobrý výsledok, ktorý pokryje potreby aj štvorčlennej či päťčlennej rodiny, kde sa perie často. Bubon navyše disponuje funkciou obojsmerného otáčania, čím sa zabraňuje prílišnému pokrčeniu bielizne.

Sušička Candy SLC D813B-S dvierka

Horšie je to s informáciami, ktoré hľadáme na energetickom štítku spotrebiča. Táto sušička značky Candy patrí až do energetickej triedy B, čo je pre nás trochu sklamaním. Znamená to len priemernú spotrebu a takmer žiadne úspory. Na druhej strane, je to daň za nízku cenu. Ročná spotreba predstavuje 561 kWh, na jeden cyklus pripadá 4,7 kWh. To je dosť. Hlučnosť tohto spotrebiča je taktiež nadpriemerná, 69 dB. Pre váš komfort to môže byť ľahko obmedzujúce. Účinnosť kondenzácie, posledný parameter, ktorý nás zo štítku zaujíma, je triedy C. Znamená to, že v bielizni zostane ešte nejaká zvyšná vlhkosť aj po vysušení. Budete ju pravdepodobne musieť dosušovať.

Poďme priamo na sušenie a bezpečnosť práce. Sušička disponuje detskou poistkou dvierok, ale nie displeja. Znamená to, že deti sa nedostanú behom cyklu dovnútra cez dvierka, čo je dobrá správa. Mohli by si inak veľmi ublížiť. Na druhej strane môžu stláčať tlačidlá a ovplyvniť sušiaci cyklus, to si musíte už ustrážiť sami. Chýba tu zvuková signalizácia naplnenia nádobky na vodu alebo zanesenia filtra, musíte sledovať svetelné indikátory. Zvuk vám ohlási len dokončenie programu.

Sušička Candy SLC D813B-S štítok

Čo sa týka funkčného vybavenia sušičky Candy SLC D813B-S, nechýba jej klasické časované a senzorové sušenie. Buď môžete sami (v časoch od 20 do 180 minút) odhadnúť, ako dlho sa má asi tak bielizeň sušiť alebo môžete využiť senzory. Jednoducho nastavíte, ako veľmi suchú bielizeň chcete (v štyroch úrovniach – Extra suché, Do skrine, Na vešiak, Na vyžehlenie) a senzory budú priebeh sušenia strážiť. Akonáhle vlhkosť dosiahne požadovanú hranicu, bude cyklus ukončený. Je potrebné povedať, že vzhľadom na to, že ide o sušičku s vykurovacím telesom, je na konci cyklu nutné krátke ochladzovanie, kým sa proces ukončí. Samozrejmosťou je funkcia odloženého štartu, ktorá vám umožňuje naložiť bielizeň do bubna, ale spustiť sušiaci proces až po určitej dobe. Môžete tak využiť výhodnejšie nočné tarify elektriny, ale aj zabrániť tomu, aby bielizeň zostávala dlho v sušičke a krčila sa.

Programy

Programové vybavenie sušičky sme si pre vás nechali až na koniec. Je trochu slabšie, než na aké sme zvyknutí u drahších sušičiek, rozhodne ale nie je zlé. Senzorové sušenie vám ponúka štyri úrovne – Extra suchá bielizeň, Suché do skrine, Suché na vešiak a Suché na žehlenie. Princíp, ako toto senzorové sušenie funguje, sme si popísali o kúsok vyššie. Obdobne funguje časované sušenie, kde si nastavíte čas, počas ktorého bude sušenie prebiehať.

Sušička Candy SLC D813B-S ovládanie

Z ďalších programov by sme mohli vymenovať napríklad rýchly program Rapid 40 alebo program Vlna, ktorý získal certifikát Woolmark za šetrné sušenie vlny a vlnených odevov. Zaujímavosťou sušičky Candy SLC D813B-S je pamäťová funkcia Memo. Tá vám umožňuje uložiť obľúbený program (nastavenie teploty, času alebo úrovne vlhkosti) do pamäte, aby ste si ho nemuseli pamätať. Nabudúce ho len stlačením tlačidla aktivujete, čo môže byť hlavne pre starších ľudí veľká výhoda.

Programy

 • Extra suché
 • Suché do skrine
 • Suché na vešiak
 • Suché na vyžehlenie
 • Bez pokrčenia
 • Osvieženie
 • Vlna
 • Mix and Dry
 • Košele
 • Rapid 40
 • Časované sušenie

Sušička Candy SLC D813B-S Easy Case

Verdikt

Sušička Candy SLC D813B-S patrí na našom trhu medzi tie veľmi obľúbené. Na druhej strane, nemôže za to ani technická vyspelosť, ani skvelé parametre, ale predovšetkým nízka cena. Tak na ňu musíte aj pozerať. Patrí do energetickej triedy B, vysokú hlučnosť a o niečo vyššiu spotrebu. Ale ak máte záujem o lacnú sušičku, ide o skvelú voľbu. Získate prístroj s veľkou kapacitou, dobrým bubnom a pekným dizajnom. Ako dobré hodnotíme senzorové a časované sušenie, navyše programové vybavenie je vzhľadom na cenu relatívne bohaté. Dobrá lacná sušička prádla, od ktorej ale nemôžete čakať zázraky. Ako radi hovoríme, za málo peňazí veľa muziky.

Zistiť aktuálnu cenu
Sušička Candy SLC D813B-S

Parametre

 • Čerpadlo: nie
 • Hlučnosť: 68 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 59,9 cm
 • Rozmery – hĺbka: 61 cm
 • Hmotnosť: 34,5 kg
 • Kapacita sušenia: 8 kg
 • Typ dverí: sklo
 • Osvetlenie bubna: nie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *