Sušička Gorenje D 7565J : Test

Gorenje D 7565J

Gorenje D 7565J
9.3

Kvalita sušenia

9.4 /10

Hlučnosť

9.3 /10

Spotreba

9.3 /10

Cena/Výkon

9.1 /10

Plusy

 • Dobrá hodnota spotreby
 • Jednoduchá manipulácia
 • Programové vybavenie

Mínusy

 • Slabý koncový signál
 • Málo prehľadný návod na použitie
 • Nezaujímavý dizajn a plastová dvierka

Zistiť aktuálnu cenu

O užitočnosti sušičky bielizne v domácnosti sa vedú často spory. Avšak pravda je taká, že napriek tomu, že má sušička určitú spotrebu, za pohodlie a rýchlosť sušenia sa vyplatí siahnuť si do vrecka. Navyše, pokiaľ sušíte na sušiaku, budete mať v byte veľkú vlhkosť, pokiaľ vonku, riskujete tým, že sa vám do bielizne nachytá prach alebo smog. Sušička tieto riziká eliminuje. Hoci aby sa vám naozaj vyplatila, je potreba dbať na starostlivý výber. Preto sme zostavili recenziu sušičky Gorenje D 7565J, ktorá by vám mohla pomôcť.

Dizajn

V prvom rade si sušičku popíšme. Ide o voľne stojacu, kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom. Dizajnovo nie je nijak zvláštne výrazná. Je dostupná v bielom prevedení, pričom jediným oživujúcim prvkom je ovládací displej. Dokonca aj dvierka, aj keď to nemáte veľmi v obľube, sú plastové. Bielizeň teda behom cyklu nemôžete skontrolovať, bez toho aby ste cyklus prerušili. Rozmerovo je sušička plne štandardná, na výšku meria 85 centimetrov, na šírku 60 centimetrov a hĺbku má 60 centimetrov. Hmotnosť je trochu vyššia, váži 52 kilogramov. Nie žeby to bol neprekonateľný problém, ale pri sťahovaní a manipulácii je potreba s tým počítať.

Sušička Gorenje D 7565J

Ovládanie je riešené LCD displejom a ovládacím kolieskom, je pomerne jednoduché a intuitívne, nie je problém ho zvládnuť. Škoda len, že popisy nie sú slovenské ani české, ale o programoch toho môžete veľa vyčítať z návodu, takže časom si na to určite zvyknete. V spodnej časti sušičky sa nachádza nádoba na kondenzát s objemom 4,95 litrov, čo je podobné ako u iných sušičiek. Navyše, ak nechcete nádrž neustále vylievať (kontrolovať ju nemusíte, sama vás pri naplnení upozorní, ale vylievať je potrebné pravidelne), môžete kondenzát odvádzať hadičkou, sada k pripojeniu k odpadu je súčasťou balenia.

Gorenje D 7565J ovládací panel

Na záver by sme sa radi pozreli na vnútorné vybavenie sušičky. Začneme bubnom – ten je z nerezu,objem 117 litrovkapacitu sušenia 7 kilogramov, čo je pre priemernú trojčlennú domácnosť plne dostačujúce. Navyše sme radi, že v bubne nechýba osvetlenie, len nás trochu mrzí, že dvierka nie sú sklenené.Ich priemer tak činí 35 centimetrov a uhol otvárania (otvára sa doprava) je 180°, čo je ideálne pre pohodlné nakladanie a vyberanie bielizne. Bubon navyše disponuje reverzným chodom a čo je výhoda, v prípade otvorenia dverí sa cyklus vypne. Okrem toho disponuje sušička tepelným čerpadlom a motorom. Z ďalšieho vybavenie by sme radi spomenulo vákuové nožičky, ktoré sú súčasťou balenia a 150 centimetrov dlhý prívodný kábel (čo je podľa nás dostačujúca dĺžka).

Spotreba a spracovanie

Prejdeme teraz od fyzických a dizajnových parametrov k tým technickým, ktorými sa asi pri výbere budete riadiť o niečo viac. Začneme spotrebou, ktorý zaujíma drvivú väčšinu užívateľov na prvom mieste. V tomto prípade môžeme smelo konštatovať, že je veľmi dobrá. Sušička Gorenje D 7565J patrí do energetickej triedy A++, čo síce nie je ideálny výsledok (maximom je trieda A+++), ale aj tak to znamená značné úspory. Ak vezmeme do úvahy, že na trhu sa neustále bežne vyskytujú sušičky triedy B, ich ročná spotreba je viac ako 500 kWh za rok, je na tom sušička Gorenje D 7565J v triede A++ s priemernou spotrebou 199 kWh za rok veľmi dobre. Je potrebné ale tento údaj brať s rezervou. Je vypočítaný pre 160 cyklov programu bavlna a vaše použitie sušičky bude možno intenzívnejšie, možno nie, ale predovšetkým určite bude rôznorodejšie, takže túto spotrebu pravdepodobne nedosiahnete. Orientačne je ale veľmi odpovedajúca.

Hlučnosť prístroja, ktorá je podstatná pre váš komfort, nie je vyložene zlá. Intenzita zvuku, ktorý prístroj generuje, je 65 dB, čo je pekné číslo. Nie je to síce najlepšie možná hodnota, ale prinajmenšom nebude sušička vo vašej domácnosti rušiť. Kapacita sušenia, ako sme sa už spomenuli, je 7 kilogramov bielizne, opäť priemerné číslo. Šikovným parametrom, ktorý vypovedá o účinnosti sušičky pomerne dosť, je trieda účinnosti sušenia. S radosťou konštatujeme, že tento prístroj, ktorý sme testovali, dosahuje triedu A, teda najvyššiu triedu a zvyšková vlhkosť v bielizni je minimálna.

Gorenje D 7565J energetický štítek

Po stránke funkčného vybavenia si podľa nás sušička vedie veľmi dobre. Nechýbajú u nej základné funkcie ako je napríklad zvuková signalizácia (hoci nám príde, že je trochu slabšia a menej intenzívna, než u konkurenčných modelov), detská poistka, ktorá chráni deti pred nebezpečnou manipuláciou so zapnutou sušičkou, alebo možnosť odloženého štartu. Na tej je zaujímavé, že v prípade odloženia do piatich hodín od nastavenia, je možné určovať čas po tridsiatich minútach, v prípade odloženia o väčší časový úsek potom po hodine, a to až do 24 hodín. Pre dnešné moderné sušičky je pomerne typický senzorový spôsob sušenia. V tomto prípade sa tieto technológie nazývajú SensorIQ. Vo vnútri sušičky sú senzory, ktoré sledujú pravidelne vlhkosť bielizne. Akonáhle je dosiahnutá požadovaná vlhkosť, sušenie sa automaticky zastaví. Poprípade, pokiaľ nie ste zástancovia takéhoto spôsobu riadenia sušičky, môžete nastaviť program na určitý čas.

Z pokročilejších technológií si môžete vyberať – sušička ich obsahuje dosť a to rozhodne vítame. Začneme napríklad systémom TwinAir. Tá zaisťuje rovnomerné sušenie bielizne vďaka systému prívodu vzduchu dvomi vzduchovými kanálmi. Obojsmerné otáčania bubna ďalej umožňuje prísun vzduchu do bubna tak, aby jeho intenzita bola počas sušiaceho cyklu rovnaká vo všetkých miestach bubna a aby rozloženie bielizne bolo rovnomerné, čím sa redukuje krčenie. Nechýba ani servisná diagnostika. Pomerne užitočná je funkcia AntiCrease, ktorá napomáha redukovať krčenie bielizne.

Gorenje D 7565J

Z ďalších funkcií by sme radi spomenuli systém SensoCare, vďaka čomu je postarané o vašu bielizeň s maximálnou jemnosťou. Bielizeň sa nedrie o steny bubna a vlákna sú naopak sušené čo najšetrnejšie. Špeciálna je ďalej funkcia Extra Dry, teda program na intenzívne sušenie. Posledné, čo by sme chceli spomenúť je funkcia odvetrávania, vďaka ktorej je možné zbaviť sa zápachu z veľmi málo zašpinenej bielizne (alebo z bielizne, ktoré dlho ležalo v skrini) pomocou studeného vzduchu.

Programy

Sušička Gorenje D 7565J disponuje celkovo 15 programami, z nich ale veľkú časť tvorí niekoľko úrovní programu bavlny, syntetického vlákna a mixu bielizne, podľa množstva zvyšnej vlhkosti. Páči sa nám prítomnosť programu na jemnú bielizeň, na obliečky alebo na košele. Trochu nám ale chýba, obzvlášť v dnešnej dobe, program pre oblečenie na šport alebo na outdoorové aktivity. Rovnako by sme si dokázali predstaviť napríklad program na sušenie riflí. Z tohto pohľadu nám príde ponuka programov síce široká, ale nezahŕňa všetko, čo môže užívateľ potrebovať.

Gorenje D 7565J buben

Programy:

 • Bavlna ultra
 • Bavlna do skrine
 • Bavlna štandard
 • Bavlna na žehlenie
 • Syntetický materiál ultra
 • Syntetický materiál štandard
 • Mix do skrine
 • Mix pro žehlení
 • Časový program na 30/60/90 minút
 • Obliečky
 • Vlna
 • Košele
 • Jemná bielizeň

Verdikt

Po stránke dizajnu nás sušička Gorenje D 7565J nijak zvlášť nezaujala. Nemala ani čím, navyše sa nám príliš nepáči, že nemá sklenené dvierka, ale plastové (ako jedna z mála modelov na trhu). Na druhej strane, už pri bubne sa náš dojem vylepšil. Má dobrú kapacitu a životnosť. Páči sa nám funkčné vybavenie sušičky, či už sa jedná o technológiu TwinAir, AntiCrease alebo SensoCare. Po stránke spotreby alebo hlučnosti si sušička taktiež vedie celkom dobre. Programová ponuka nám pripadá pomerne bohatá, hoci niektoré programy na určité druhy tkanív nám chýbajú. Za nás ale ide vo svojej cenovej kategórii o veľmi dobrý model, ktorého kúpu by ste určite mali zvážiť.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Čerpadlo: áno
 • Hlučnosť: 65 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 52 kg
 • Kapacita sušenia: 7 kg
 • Typ dverí: plast
 • Osvetlenie bubna: áno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *