Sušička Siemens iQ500 WT45W460BY : Test

Siemens WT45W460BY

Siemens WT45W460BY
9.1

Kvalita sušenia

9.1 /10

Hlučnosť

9.0 /10

Spotreba

9.2 /10

Cena/Výkon

9.2 /10

Plusy

 • Systém AutoDry
 • Systém Duo-tronic
 • Program našuchorenia
 • Bubon SoftDry

Mínusy

 • Záves dvierok iba vpravo
 • Nedostatočne detailný návod

Zistiť aktuálnu cenu

V poslednej dobe nastal tzv. sušičkový boom. Je to spotrebič, ktorý nepotrebuje silný marketing a reklamy na každom kroku, predáva sa sám. Kvalitná sušička sa nevyznačuje iba rýchlym vysušením bielizne. Keď vyberiete prádlo zo sušičky, žehlenie je značne eliminované, pretože prádlo po vybratí stačí za tepla poskladať a rukou vyhladiť. Ak sušíte prádlo na sušiaku, aviváž nezaručí, že vaše oblečenie bude voňavé a hebké, často práve naopak. Sušičky bielizne sú navrhnuté tak, aby zachovali v prádle vôňu. Po ukončení programu vás navyše príjemne prekvapí hebkosť a nadýchanosť vláken, ktorá sa klasickým sušením docieli ťažko.

Medzi jedny z najkvalitnejších sušičiek patrí bezpochyby aj Siemens iQ500 WT45W460BY. Jeho „nemecká krv“ zaručuje skutočnú kvalitu a prepracované technológie.

uvodna

Dizajn

Čo sa týka dizajnu, sušička bielizne Siemens iQ500 WT45W460BY patrí medzi sympatickejšie a prepracovanejšie sušičky, pretože na jej zovňajšok bola použitá kombinácia plastu, nerezu a skla. Hodnotenie vzhľadu je síce subjektívny parameter, avšak dizajn tejto sušičky považujeme za jeden z najkrajších v rámci tohto typu spotrebičov.

Drobnú nevýhodu sme našli v závese postranných dvierok – nemôžete si zvoliť pre vás praktickejšiu stranu otvárania. Otvárajú sa totiž iba doprava. Naopak ich výhodou je presklenenie dvierok, takže počas cyklu môžete kedykoľvek nahliadnuť dnu a skontrolovať, ako je na tom vaša bielizeň bez potreby cyklus prerušovať a otvárať dvere.

Tieto dvierka majú v sebe zabudovanú aj detskú poistku, takže deti sušičku počas chodu nebudú môcť otvoriť. Mínusom však je, že vynaliezavým deťom sa môže podariť tento model zapnúť, nakoľko tlačidlá nemajú funkciu zablokovania. Maximálnu bezpečnosť tak zaručíte, ak odpojíte sušičku zo zástrčky.

susicka-siemens

Sušička Siemens (iQ500) WT45W460BY má navrhnutý unikátny systém nerezového sušiaceho bubna SoftDry, ktorý suší bielizeň jemnejšie než klasické bubny. Zabezpečuje stály prúd vzduchu a konštantnú teplotu. Prehnuté asymetrické unášače v tvare vlny spolu s elipsovitými prelismi rozvádzajú teplý vzduch a prehadzujú bielizeň šetrnejšie a účinnejšie ako doteraz. Vďaka novej štruktúre povrchu bubna kĺže bielizeň v sušiacom bubni ako na vzduchovom vankúši.

Objem bubna je až 8 kg, čo je ideálny parameter najmä pre rodiny s deťmi a aktívne domácnosti, ktoré sušia bielizeň takmer každý deň. Za pozitívum považujeme fakt, že bubon je zvnútra osvetlený LED svetlom.

Vpravo hore sa nachádza veľký dotykový LED displej, ktorý poskytuje maximálne pohodlie a flexibilitu. Nájdete tu tlačidlo Start/Pauza, šetrný akustický signál signalizujúci ukončenie programu, zobrazenie priebehu programu, špeciálne funkcie či dnes už klasické nastavenie konca sušenia (odloženie až 24 hodín).

displej

Spotreba a spracovanie

V rámci spotreby môžeme smelo povedať, že sušička Siemens WT45W460BY patrí medzi veľmi úsporné spotrebiče, keďže sa zaraďuje do energetickej triedy A ++. Myslí tak na životné prostredie i na vašu peňaženku. Vďaka inovatívnemu tepelnému čerpadlu k svojmu chodu potrebuje ešte menej energie ako spotrebiče nižších energetických kategórií.

Skvelou vychytávkou, ktorá prispieva k nižšej spotrebe, je tzv. self CleaningCondenser, resp. samočistiaci kondenzátor, ktorý sa niekoľkonásobne automaticky prepláchne počas sušenia. Sušička si tak zachová najvyššiu účinnosť sušenia pri nízkej spotrebe elektrickej energie.

Sušička má tiež vyvinutý anti-Vibration design, ktorý zaručuje tichší chod pri sušení. Kruhovitá štruktúra bočných panelov zaistí väčšiu stabilitu sušičky a viditeľne znižuje vibrácie spôsobené otáčaním bubna. Dodatočná izolácia sa navyše postará o tichší chod.

spotreba-susicky

K eliminácii hlučnosti prispieva aj tichý a výkonný kompresor EcoSilence, ktorý pracuje na bezuhlíkovej bázi. Ponúka maximálnu efektivitu, tichý chod a dlhú životnosť – všetko, čo sa od kvalitného kompresoru očakáva. Sušička tak dosahuje hlučnosť 65 dB, čo síce nie je stále donebavolajúci nízky údaj, avšak na trhu sú aj oveľa hlučnejšie sušičky. Pri jej kúpe je nutné rátať s tým, že bude hlučnejšia ako práčka, nakoľko obe pracujú na inom princípe. Pri ohreve vzduchu je prirodzene generovaná väčšia intenzita zvuku.

Odporúčame ju preto umiestniť do uzavretých priestorov ako napríklad do kúpeľne, pivnice či technickej miestnosti. Ideálne je postaviť ju do blízkosti okna, nakoľko sušičky vyžarujú určité teplo. Ak vám hluk za chodu neprekáža, sušičku prádla Siemens (iQ500) WT45W460BY môžete považovať za skvelé vykurovacie teleso do izby. V prípade, že mávate vlhké steny, sušička sa svojím „vedľajším účinkom“ postará o ich vysušenie 🙂 .

Dobrou vlastnosťou sušičky Siemens WT45W460BY je aj inteligentný systém AutoDry, ktorý neustále kontroluje teplotu a zvyškovú vlhkosť bielizne. Nedôjde tak k presušeniu či nedosušeniu bielizne. Vďaka systému Duo-tronic kondenzačnej sušičky Siemens iQ500 WT45W460BY stačí jednoducho zvoliť program sušenia, napríklad suché na žehlenie a o všetko ostatné sa postará elektronika sušičky pomocou senzorov, ktoré zisťujú teplotu a zostatkovú vlhkosť. Upravujú tak priebeh sušenia.

siemens

Programy

Či už patríte medzi športových nadšencov alebo do prírody vyrazíte raz za Uhorský rok, isto oceníte program Outdoor, ktorý šetrne vysuší funkčné textílie. Nemusíte mať obavy, že by toto oblečenie znehodnotila vysoká teplota v bubni, sušička je totiž prispôsobená aj na jemné a háklivé textílie.

Výborným, aj keď zdĺhavým cyklom, je program našuchorenia, ktorý sa aktivuje po samotnom sušení. Neradi používame klišé „ako nové“, ale kto si neskúsil tento program, neuverí. Deky, hračky, či hrubšie svetre budú vyzerať oveľa nadýchanejšie a na dotyk budú skutočne veľmi hebké. Tento cyklus síce trvá až dve hodiny, no nič vám nebráni v tom, aby ste ho prerušili, kedykoľvek budete potrebovať.

Program Bavlna, používaný pri plnej alebo polovičnej náplni, je vhodný pre sušenie normálne mokrého bavlneného prádla a je to najúčinnejší program z hľadiska spotreby energie pri bavlne. Za nevýhodu v rámci programov považujeme absenciu rýchleho programu, čo by sušička takejto úrovne určite mala mať k dispozícii.

Programy:

 • vlna finish
 • mix
 • outdoor
 • uteráky
 • časový program – teplý
 • časový program – studený
 • spodná bielizeň
 • super 40´
 • košele / blúzky

Verdikt

Sušička Siemens iQ500 WT45W460BY patrí medzi spotrebiče, ktoré prekypujú kvalitnými technológiami. Jej kvalitu máte zaručenú už samotnou dlhoročnou nemeckou spoločnosťou Siemens. Taktiež sa môže pochváliť pečaťou kvality ECARF. Ide o symbol špičkovej starostlivosti o bielizeň s ohľadom na citlivú pokožku a potreby alergikov.

Trieda účinnosti sušenia v tomto prípade  nie je A-čková, sušička prádla Siemens iQ500 WT45W460BY má 86% účinnosť vysušenia bielizne, resp. patrí do skupiny B. Môže sa tak stať, že hrubšie prádlo, alebo goliere košiel budú aj po skončení programu vlhké. Vtedy ich stačí vyvesiť na ramienko a nechať voľne dosušiť. Je to lepšie, ako pokračovať v sušení, pretože v určitých častiach obečenia by mohlo dôjsť k presušeniu, resp. znehodnoteniu vláken. Výrobcovia značky Siemens skutočne mysleli na elimináciu hlučnosti tejto sušičky. Vyvinuli Anti-Vibration design, či použili kompresor EcoSilence. Z hľadiska dizajnu, prevedenia a programov ju pokojne môžeme zaradiť medzi odporúčané sušičky.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Čerpadlo: áno
 • Hlučnosť: 65 dB
 • Rozmery – výška: 84,2 cm
 • Rozmery – šírka: 59,8 cm
 • Rozmery – hĺbka: 59,9 cm
 • Hmotnosť: 53 kg
 • Kapacita sušena: 8 kg
 • Typ dvierok: sklo
 • Osvetlenie bubna: áno

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *